În fiecare an la 1 Mai se sărbătorește, începând din 1889, Ziua internațională a muncii. Ziua de 1 Mai nu a fost aleasă întâmplător. Revoluția industrială, la nivel global, a însemnat introducerea unor mașini și utilaje noi care funcționau încontinuu. Se

Cutremur puternic în zona maritimă a Taiwanului

Un cutremur cu magnitudinea de 5,3 s-a produs duminică în zona maritimă a Taiwanului, în jurul orei locale 9.57 a.m, informează Centrul de Cercetări Seismologice din China (CENC), citat de Xinhua. Epicentrul seismului a fost înregistrat la 21,68 grade la

ieri, 23:07 in Externe

Craiova nu renunţă la lupta pentru podium

CS Universitatea Craiova a câştigat, duminică seară, la Cluj-Napoca, la scor de forfait, 3-0 (Andrei Ivan 30, 76, Zlatinski 44), întâlnirea cu CFR Cluj, iar oltenii mai speră la o clasare pe locul 3 la finalul campionatului. Sâmbătă seară, FC Viitorul s-

ieri, 22:44 in Sport

Juniorii U-17 de la Tomitanii Constanța, campioni naționali la rugby în 10!

Duminică, la Băicoi, s-a desfășurat ultimul turneu final al Campionatului Național de rugby în 10 rezervat juniorilor sub 17 ani. După acest turneu s-a tras linie, iar pe primul loc al clasamentului s-a situat echipa clubului constănțean Tomitanii, antre

ieri, 21:15 in Sport

Selby și Higgins își dispută titlul mondial la snooker

Sâmbătă au fost stabiliți finaliștii Campionatului Mondial de snooker ediția 2017, competiție care se desfășoară la Teatrul Crucible din Sheffield. Dacă John Higgins l-a învins cu 17-8 pe englezul Barry Hawkins, scoțianul reușind a șasea calificare în fi

Prima victorie în Formula 1 pentru finlandezul Valtteri Bottas

Pilotul finlandez Valtteri Bottas, de la Mercedes, a câştigat duminică Marele Premiu al Rusiei, a patra etapă a Campionatului Mondial de Formula 1, fiind urmat de piloții Ferrari, Sebastian Vettel şi Kimi Raikkonen. Bottas, al treilea în clasamentul pilo

Anthony Joshua l-a învins pe Vladimir Kliciko și a unificat centurile WBA, IBF și IBO

Pugilistul britanic Anthony Joshua (27 de ani, 19 victorii în carieră, toate prin KO!) a unificat centurile WBA, IBF şi IBO la categoria grea după ce l-a învins pe veteranul Vladimir Kliciko (41 de ani), într-o gală desfăşurată pe stadionul Wembley din L

China deportează în SUA un cetățean american reținut în 2015 pentru spionaj

China va deporta în SUA un cetățean american ce a fost condamnat la închisoare pentru spionaj săptămâna aceasta, după ce a fost reținut de statul chinez doi ani fără declanșarea unui proces, informează Reuters. Femeia de naţionalitate americană a fost re

ieri, 21:00 in Externe

Ponta: Trebuie să achiziţionăm tehnică de luptă doar de la americani

Fostul prim-ministru Victor Ponta a afirmat, duminică, pe Facebook, că programele de înzestrare ale României ar trebui să vizeze achiziţia de tehnică militară americană, în special a doua escadrilă de avioane F-16, deoarece Statele Unite este singurul al

ieri, 19:36 in Politica

Axiopolis pierde la Oltenița în ultimul minut de prelungiri!

Sâmbătă, în etapa a 22-a din Liga a 3-a la fotbal, Axiopolis Sport Cernavodă a jucat în deplasare, pe terenul formației care o urmează în clasamentul Seriei a 2-a, CSM Oltenița. O echipă care în runda precedentă fusese la câteva secunde de a produce surp

ieri, 19:23 in Sport

Halep a cedat în fața câștigătoarei turneului de la Stuttgart

După înfrângerea de sâmbătă din semifinala cu Laura Siegemund (Germania, locul 49 WTA) din turneul de la Stuttgart, scor 4-6, 5-7, Simona Halep (locul 5 WTA şi favorită numărul 4) a declarat că adversara sa a jucat foarte bine şi ritmul a fost dificil, a

Cinci persoane şi-au pierdut viaţa după ce trei tornade au devastat Texas

Autorităţile americane au anunţat că cinci persoane şi-au pierdut viaţa, iar alte câteva zeci au fost rănite, după ce trei tornade au devastat în ultimele zile jumătatea estică a statului Texas, transmite Sky News, citat de news.ro. Meteorologii au confi

ieri, 19:18 in Externe

Mergea şi Qureshi au câştigat proba de dublu la Barcelona

Perechea româno-pakistaneză formată din Florin Mergea şi Aisam-Ul-Haq Qureshi, a câştigat, duminică, scor 6-4, 6-3, meciul disputat cu dublul Philipp Petzschner (Germania) / Alexander Peya (Austria), în finala probei de dublu a turneului ATP 500 de la Ba

ieri, 19:16 in Sport

Numărul turiștilor bulgari care au vizitat România în continuă creștere

Numărul turiștilor bulgari care au plecat în străinătate în luna martie 2017 a fost de 437.600, în creștere cu 23,4% față de martie 2016, România fiind pe locul trei în topul creșterilor, arată datele Institutului Național de Statistică din Bulgaria, cit

ieri, 19:09 in Turism