"The Kid" face legea la Sofia! Copil s-a calificat în "sferturi" şi e în faţa adevăratului meci România - Luxemburg

The Kid face legea la Sofia! Copil s-a calificat în sferturi şi e în faţa adevăratului meci România - Luxemburg

Jucătorul Marius Copil, numărul 93 mondial, s-a calificat, joi, în sferturile de finală ale turneului ATP 250 de la Sofia, dotat cu premii în valoare de 500.000 de dolari.
Copil l-a învins, în optimi, scor 6-2, 6-2, într-o oră şi opt minute de joc, pe slovenul Blaz Kavcic, locul 111 ATP.
Copil (27 de ani) a fost net superior adversarului său şi a reuşit să îşi păstreze serviciul pe întreaga durată a întâlnirii, trecându-şi în cont patru break-uri şi 12 aşi. Copil, care a comis două duble greşeli, a avut procentaje de reuşită la serviciu de 76 la sută cu prima minge şi 61 la sută cu cea de-a doua.