Înfrângere severă pentru Simona Halep în faţa Elinei Svitolinei, 6-1, 6-1

Primul set, ce a durat doar 26 de minute, a început cu o serie de erori neforţate din partea Simonei, scorul arătând 3-0 după doar 7 minute de joc.
Jucătoarea din Ucraina declarase înaintea acestei partide că ştie cum să joace împotriva Simonei după ce cele două jucătoare s-au mai întâlnit de două ori în acest sezon. Iar meciul a arătat că planul de joc al acesteia a funcţionat perfect, ajutat ce-i drept, şi de erorile neforţate ale jucătoarei constănţene. La finalul primului set, Svitolina pierduse doar 5 puncte pe propriul serviciu, Simona făcând 16 erori neforţate.