Arhiva stiri din data de Duminica, 09 Octombrie 2011

“Umor la mila 80”

“Umor la mila 80”

Epigrama a fost acasă în aceste zile la Galaţi, la cea de-a XIV-a ediţie a Festivalului naţional de epigramă “Umor la mila 80”, organizat de Centrul Cultural “Dunărea de Jos” şi Cenaclul Umoriştilor “Verva”. După cum a anunţat directorul adjunct al...

 
A început scandalul în filialele pseudo-partidului lui Diaconescu

A început scandalul în filialele pseudo-partidului lui Diaconescu

Liderul organizaţiei judeţene a PP-DD Buzău, Constantin Tache, şi-a anunţat sâmbătă demisia, împreună cu mai mulţi membri ai conducerii locale a partidului. Preşedintele filialei Buzău a Partidului Poporului şi-a îndemnat cei doi vicepreşedinţi să...

 
Acord pentru construirea unei uzine chimice, în Arabia Saudită

Acord pentru construirea unei uzine chimice, în Arabia Saudită

Companiile Dow Chemical (SUA) şi Saudi Arabian Oil (Arabia Saudită) au anunţat, sâmbătă, semnarea unui acord pentru construirea, în Arabia Saudită, a uneia dintre cele mai mari uzine chimice din lume, investiţie în valoare de 20 miliarde de dolari,...

 
Acord politic în Belgia, după două luni de “negocieri intense”

Acord politic în Belgia, după două luni de “negocieri intense”

 Partidele politice belgiene francofone şi flamande au ajuns sâmbătă dimineaţa, la un acord global de reformă a instituţiilor cu puteri sporite transferate regiunilor, ceea ce deschide calea spre o ieşire din criza care afectează ţara de un şi...

 
Amenzi pentru unităţi care furnizează alimente elevilor

Amenzi pentru unităţi care furnizează alimente elevilor

Inspectorii veterinari au amendat cu peste 17.000 de lei mai multe unităţi care furnizau alimente elevilor, din cauza nerespectării normelor legale sanitar-veterinare, informează Autoritatea Naţională Sanitară Veterinară şi pentru Siguranţa...

 
Anim’est, un festival cu prezenţe internaţionale

Anim’est, un festival cu prezenţe internaţionale

Cea de-a şasea ediţie a Festivalului Internaţional de Film de Animaţie Anim’est a avut deschiderea oficială, vineri la Cinema Patria din Bucureşti, cu premiera naţională a filmului “Crulic - drumul spre dincolo”, în regia Ancăi Damian, primul...

 
Banca Centrală a Serbiei reduce, din nou, dobânda de referinţă

Banca Centrală a Serbiei reduce, din nou, dobânda de referinţă

Banca Centrală a Serbiei a redus rata dobânzii de referinţă de la 11,25% la 10,75%, pentru a patra oară în ultimele patru luni, după ce presiunile inflaţioniste s-au atenuat, transmite Bloomberg. “Semnalele recente indică ferm o încetinire a...

 
Borbely speră că din aprilie 2012 vom tranzacţiona certificate de emisii

Borbely speră că din aprilie 2012 vom tranzacţiona certificate de emisii

Ministerul Mediului şi Pădurilor, Laszlo Borbely, a declarat, într-o conferinţă de presă susţinută la Târgu Mureş, că speră ca până la sfârşitul lunii martie a anului viitor să se ridice suspendarea de la tranzacţionarea certificatelor de emisii...

 
Cartel Alfa şi BNS vor să pună bazele celei mai mari structuri sindicale

Cartel Alfa şi BNS vor să pună bazele celei mai mari structuri sindicale

Confederaţia Naţională Sindicală “Cartel Alfa” şi Blocul Naţional Sindical (BNS) vor finaliza în primăvara viitoare o structură sindicală comună, cea mai mare din România şi a patra din Europa, raportată la populaţie, a declarat pentru Agerpres...

 
Debitele Dunării, sub media multianuală a lunii octombrie

Debitele Dunării, sub media multianuală a lunii octombrie

Debitul Dunării la intrarea în ţară, în secţiunea Baziaş, a scăzut duminică faţă de ziua precedentă când măsura 2.130 mc/s, cu 30 mc/s, ca urmare a lipsei de precipitaţii în bazinul hidrografic al Europei Centrale. Purtătorul de cuvânt al...

 
Din presa internaţională... Barack Obama acuză sectorul financiar de “comportament imoral”

Din presa internaţională... Barack Obama acuză sectorul financiar de “comportament imoral”

În cadrul unei conferinţe de presă organizate ieri, Barack Obama a lansat un atac dur asupra sectorului financiar-bancar. Referindu-se la demonstraţiile de protest organizate pe Wall Street, preşedintele american a menţionat că “aceste acţiuni exprimă...

 
Directorul Colegiului Tehnic “Napoca” din Cluj Napoca, trimis în judecată

Directorul Colegiului Tehnic “Napoca” din Cluj Napoca, trimis în judecată

Directorul Colegiului Tehnic “Napoca” din Cluj Napoca, Niculae Nistor, a fost trimis în judecată, în stare de arest preventiv, de procurorii Direcţiei Naţionale Anticorupţie (DNA) - Serviciul Teritorial Cluj, sub acuzaţia de luare de mită. Potrivit...

 
Două premiere într-o săptămână

Două premiere într-o săptămână

Două poveşti de dragoste emoţionante şi imprevizibile sunt premierele lunii  octombrie la Teatrul Metropolis. Mâine de la ora 19.00, va fi premiera oficială a spectacolului “Love Stories” de Radu F. Alexandru, în regia Claudiei Goga, într-o...

 
Echipa noastră feminină, calificată la Jocurile Olimpice

Echipa noastră feminină, calificată la Jocurile Olimpice

Gimnastele antrenate de Octavian Bellu au încheiat calificările pentru finala mondială de la Tokyo pe un aşteptat loc 4, cu 227,228 puncte, în urma marilor forţe SUA - 234,253 (fără numărul 1, Alicia Sacramone, accidentată), Rusia - 231,062 şi China -...

 
Este săptămâna “Musica Coronensis” la Braşov

Este săptămâna “Musica Coronensis” la Braşov

La Braşov debutează mâine cea de-a IX-a ediţie a festivalului “Musica Coronensis”, o ediţie de excepţie sub semnul aniversării a 150 de ani de la naşterea compozitorului braşovean Rudolf Lassel (1861-1918). De asemenea, împlinirea a 800 de ani de la...

 
Ziare pe twitter


Un pianist rus, de talie internationala, traieste un calvar de cand Protectia Copilului din Marea Britanie i-a luat fiul: Din cauza lor, baiatul mi-a spus ca nu mai crede in Dumnezeu
Aduceti fiul lui Eugene acasa!

Stiri in timp real

 
«
»
Mo Tu We Th Fr Sa Su
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31